Rothenburg ob der Tauber heeft een van de best bewaarde middeleeuwse stadscentra van Duitsland. De bezienswaardigheden in Rothenburg ob der Tauber lopen uiteen van kleurrijke vakwerkhuizen en imposante stadsmuren tot unieke musea die je nergens anders vindt. Of je er een dagje naartoe gaat of er een nacht blijft: er is genoeg te zien en te doen.
De stad ligt in de deelstaat Beieren, aan de rivier de Tauber. Ze trekt jaarlijks honderdduizenden bezoekers uit de hele wereld, en dat is niet zonder reden. Bijna alles wat de middeleeuwen bijzonder maakt, staat hier nog overeind.
De Marktplatz: het kloppend hart van de stad
Je begint je bezoek aan Rothenburg bijna vanzelf op de Marktplatz. Dit grote marktplein wordt omringd door historische gebouwen, waaronder het stadhuis (Rathaus) en de Ratsherrntrinkstube. Op de gevel van de Ratsherrntrinkstube zitten klokken met figuren die op vaste tijden naar buiten komen. Het stelt een historische drinkwedstrijd voor die de stad zogenaamd van de Dertigjarige Oorlog zou hebben gered. Of het echt zo is gegaan, weet niemand zeker, maar het verhaal hoort bij de stad.
Het stadhuis zelf is ook de moeite waard. Je kunt de toren beklimmen voor een mooi uitzicht over de daken en de omliggende Tauberdallandschappen. De trappen zijn smal en steil, maar het uitzicht is het waard.
De stadsmuur: loop een rondje door de middeleeuwen
Een van de meest bijzondere bezienswaardigheden van Rothenburg is de bijna volledig bewaarde stadsmuur. Je kunt er een groot deel van bovenop lopen, via overdekte weergangs-walkways. Dat geeft een uniek gevoel: je loopt letterlijk over de verdedigingswerken van een middeleeuwse stad. De totale omtrek bedraagt ongeveer 2,5 kilometer. Je hoeft niet de hele muur te lopen; er zijn meerdere op- en uitgangen.
Langs de muur staan tientallen torens en poorten. De bekendste is het Rödertor, aan de oostkant van de stad. Vanuit dit poortgebouw heb je een goed zicht op de muur en de omgeving. Sommige torens zijn van binnen te bezichtigen.
Het Plönlein: het meest gefotografeerde plekje
Het Plönlein is het plaatje dat je in elke reisgids over Rothenburg tegenkomt. Het is een klein pleintje waar twee straten samenkomen, met daartussen een vakwerkhuis en op de achtergrond twee torens: het Sieberstor en het Kobolzeller Tor. De combinatie van het scheefgezakte huis, de straatkeitjes en de torens maakt dit het meest gefotografeerde punt van de stad. Ga er vroeg naartoe voor rustige foto’s, want overdag staat er altijd wel een groep toeristen.
Deutsches Weihnachtsmuseum: kerstmis het hele jaar
In Rothenburg vind je het Deutsches Weihnachtsmuseum, een museum dat volledig gewijd is aan de geschiedenis en tradities rondom kerst. Het zit in hetzelfde pand als de grote kerstwinkel Käthe Wohlfahrt, die op zich ook al een bezienswaardigheid is. In het museum zie je historisch kerstversiersel, de ontwikkeling van de kerstboom als traditie en allerlei figuren en decoraties door de eeuwen heen. Het is ook buiten het seizoen open en trekt bezoekers die geen fan zijn van kerstmis maar gewoon geïnteresseerd zijn in cultuurgeschiedenis.
Het Mittelalterliches Kriminalmuseum
Dit museum gaat over middeleeuwse rechtspraak en straf. Je ziet er authentieke martelwerktuigen, schandpalen, ijzeren maskers en documenten over hoe recht werd gesproken in de middeleeuwen. Het is confronterend en interessant tegelijk. Het museum legt ook goed uit in welke context deze straffen werden gebruikt, zodat het meer is dan alleen een verzameling enge objecten. Kinderen zijn er gefascineerd door, maar ouders kunnen zelf inschatten of het iets voor hun kind is.
De Jakobskirche: gotiek op zijn best
De Sankt Jakobskirche (Sint-Jacobuskerk) is de belangrijkste kerk van Rothenburg en dateert grotendeels uit de veertiende en vijftiende eeuw. Binnen vind je het Heilig-Bloedaltaar van Tilman Riemenschneider, een van de bekendste houtsnijwerken van de late gotiek in Duitsland. Het altaar stelt het Laatste Avondmaal voor en is van uitzonderlijke kwaliteit. De kerk is in gebruik maar ook dagelijks te bezichtigen. Toegang kost een kleine vergoeding.
De Tauberdalbrücke en het dal buiten de stad
Veel bezoekers richten zich op het centrum, maar net buiten de stadsmuren ligt de Tauberdalbrücke, een slanke dubbeldeksbrug uit de zestiende eeuw. Je bereikt hem via een wandelpad dat van de stad afdaalt richting de Tauber. Het dal zelf is rustig en groen, met uitzichten op de stad van onderen. Een wandeling van een uur heen en terug is genoeg om er te zijn en terug te komen.
Praktische tips voor je bezoek
- Rothenburg is compact. Het historische centrum loop je makkelijk te voet in een halve dag, een volledige dag als je alle musea meeneemt.
- Het is een populaire bestemming, vooral in de zomer en rond kerst. Kom op een doordeweekse dag of vroeg in de ochtend voor minder drukte.
- Auto’s mogen overdag niet het centrum in. Parkeer buiten de stadsmuren; er zijn meerdere parkeerterreinen vlakbij de poorten.
- De meeste bezienswaardigheden zijn betaalbaar of zelfs gratis. Het wandelen op de stadsmuur kost niets.
- Proef de Schneeballen, een lokale lekkernij van gekruld deeg in allerlei smaken. Je vindt ze bij bakkers door de hele stad.
Rothenburg ob der Tauber is klein maar dicht gepakt met dingen om te zien. Of je nu gaat voor de middeleeuwse sfeer, de musea of gewoon voor de mooie straatjes: een paar uur is genoeg voor een eerste indruk, maar wie de tijd neemt ontdekt steeds meer. De stad verdient meer dan een snelle tussenstop.
